1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> Odświeżenie samochodu po zimie w 6 krokach.
wynajem auta na weekend
Wynajem auta na weekend – dlaczego warto?
6 marca 2020
Ile kosztuje wynajem auta
Ile kosztuje i co wchodzi w cenę wynajmu auta?
19 marca 2020
Show all
odświeżenie samochodu po zimie

Odświeżenie samochodu po zimie w 6 krokach.

Od października do połowy marca auto narażone jest na znacznie trudniejsze warunki niż wiosną i latem. Dlatego też warto zdecydować się na szybkie odświeżenie samochodu po zimie. Na co warto zwrócić uwagę i jak zadbać o auto przed nadchodzącymi cieplejszymi miesiącami? Poznaj 6 kroków do odświeżenia auta po zimie!

1. Wymień opony na letnie

Odświeżenie auta po zimie można zacząć od wymiany opon na letnie pod warunkiem, że temperatura od kilkunastu dni wynosi co najmniej 7 stopni. Dlaczego? Ponieważ jeśli zbyt szybko zdecydujemy się na zdjęcie opon zimowych, możemy narazić się na niebezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli rano wciąż pojawiają się przymrozki, a na drogach jest ślisko.

2. Zadbaj o karoserię i wnętrze pojazdu

Zimą zazwyczaj nie  ma odpowiednich warunków, by umyć samochód z zewnątrz i wyczyścić w środku, dlatego warto to zrobić wczesną wiosną. Karoserię nejlepiej umyć ręcznie (gąbką i szamponem) lub myjką bezdotykową. Jeśli po umyciu okaże się, że po zimie na lakierze znajdują się odpryski czy zarysowania, to warto spróbować je uzupełnić, a następnie zastosować wosk.

Odświeżenie samochodu po zimie to także odkurzenie auta w środku. Warto pamiętać, by dokładnie wyczyścić podłogę pod wycieraczkami, deskę rozdzielczą, umyć szyby od wewnątrz i dywaniki, które warto wymienić z gumowych na materiałowe. Zimą na butach znajduje się dużo piasku, kamieni i innych zanieczyszczeń, dlatego gruntowne wyczyszczenie tapicerki i auta wewnątrz ma kluczowe znaczenie. Po sprzątaniu najlepiej przewietrzyć auto przez kilkanaście minut, by usunąć wilgoć.

3. Sprawdź stan wycieraczek i szyb

Zimą na drogach znajduje się dużo zanieczyszczeń, drobnych kamieni oraz pozostałości soli, dlatego wczesną wiosną należy sprawdzić stan szyb. Jeśli na ich powierzchni znajdują się jakiekolwiek odpryski, należy je usunąć, ponieważ jazda z zarysowanymi szybami może grozić mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Również wycieraczki zimą są narażone na uszkodzenia, zwłaszcza jeśli niedokładnie usuniemy lód z powierzchni szyby. W ramach odświeżenia auta po zimie warto obejrzeć pióra i w razie potrzeby je wymienić.

4. Zweryfikuj stan amortyzatorów

Zimą również amortyzatory przeżywają trudny czas. Koleiny, niewidoczne pod śniegiem dziury, a także wyrwy i bryły lodu sprawiają, że amortyzatory narażone są na uszkodzenie. Od ich sprawnej pracy zależy zachowanie samochodu na zakrętach, a także długość drogi hamowania. Dlatego też wiosną warto sprawdzić ich stan, by auto nie wpadało w poślizg na wilgotnej czy śliskiej drodze.

5. Płyny eksploatacyjne

Odświeżenie samochodu po zimie wymaga także sprawdzenia stanu płynów eksploatacyjnych, w tym płynu hamulcowego, który zimą chłonie wodę, co może utrudnić skuteczne hamowanie. Dlatego też po zimie warto:

  • wymienić płyn hamulcowy (przy okazji mechanik zweryfikuje stan układu hamulcowego).
  • uzupełnić płyn do spryskiwaczy (można dolać letni do zimowego, nigdy odwrotnie),
  • sprawdzić stan oleju silnikowego (należy ustawić auto na stabilnej, równej powierzchni, odczekać, aż silnik będzie zimny, i sprawdzić poziom za pomocą bagnetu).

6. Filtry i klimatyzacja – o nie też warto zadbać po zimie!

Zimą w układzie wentylacyjnym zbiera się znacznie więcej wilgoci, dlatego klimatyzacja narażona jest na zanieczyszczenie i powstawanie grzybów i szkodliwych drobnoustrojów. Można ją wyczyścić samodzielnie, za pomocą specjalnych płynów bakteriobójczych lub oddać auto do specjalisty, który przy okazji wymieni filtr kabinowy.

Wypożyczalnia samochodów Partner Cars oferuje auta na wynajem, które są w pełni ubezpieczone, a po zimie przechodzą gruntowny przegląd, dzięki czemu są w pełni sprawne.