1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
 2. >> Blog
 3. >> Wypożyczasz auto? Poznaj 8 “haczyków”, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę
Czy warto wynająć samochód na wakacje?
31 maja 2019
Wypożyczonym autem za granicę – wszystko, co musisz wiedzieć
4 września 2019
Show all
Wynajem aut Lotnisko Kraków

Wypożyczasz auto? Poznaj 8 “haczyków”, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę

Wydaje Ci się, że wynajem auta nie sprawi Ci żadnych trudności? Lepiej przed podpisaniem umowy sprawdzić kluczowe elementy, by nie narazić się na dodatkowe opłaty. Poznaj 8 haczyków, na które warto zwrócić uwagę, wynajmując samochód w Polsce i za granicą!

1. Cena… nie czyni cudów

Chcesz zaoszczędzić na wynajmie samochodu i nie zostawiać w wypożyczalni połowy wypłaty? Zarezerwuj auto z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli masz zamiar podróżować w weekend lub w szczycie sezonu. Pamiętaj jednak, że za komfort i bezpieczeństwo trzeba zapłacić, dlatego nie daj się nabrać na żadne “okazje”. Takie oferty często wiążą się jedynie z podstawowym ubezpieczeniem OC. Pamiętaj, by po powrocie sprawdzić, czy na Twoje konto wróciła kaucja i czy właściciel wypożyczalni nie pobrał z niego żadnych środków na pokrycie kosztów związanych z usterkami, których nie było.

2. Dodatkowe opłaty

Wiele wypożyczalni oferujących krótko-, średnio- i długoterminowy wynajem samochodu w niektórych sytuacjach nalicza dodatkowe opłaty. Możemy więcej zapłacić:

 • w razie przekroczenia dziennego limitu kilometrów,
 • w przypadku, gdy samochód po zwróceniu do wypożyczalni wymaga mycia, sprzątania czy też czyszczenia tapicerkiza zwrot auta w innym oddziale niż ten, z którego wypożyczyliśmy auto,
 • za dodatkowe wyposażenie, np. fotelik dla dziecka czy nawigację GPS,
 • za wyjazd poza  granicę Polski,
 • w przypadku większej liczby kierowców niż jeden.

3. Udział własny w ubezpieczeniu

Myślisz, że skoro auto jest objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC, to Twój portfel jest bezpieczny i nie będziesz odpowiadał za ewentualne uszkodzenia samochodu wynikające z Twojej winy? Niestety, wcale tak nie jest. Zazwyczaj w umowach, na podstawie których wypożyczamy auto, jest mowa o tzw. udziale własnym w szkodzie. Jest to maksymalna kwota, jaką możemy zostać obciążeni w związku z danym zdarzeniem.

4. Zakres ubezpieczenia

Zakres i rodzaj ubezpieczenia to kolejny element, na który musimy zwrócić uwagę, decydując się na wynajem samochodu. Zazwyczaj wypożyczalnie oferują jedynie podstawowe i konieczne ubezpieczenie OC. Dlatego też warto na własną rękę wykupić ubezpieczenie:

 • od kradzieży,
 • od uszkodzenia.

Nie zapominajmy także, by dokładnie przeczytać umowę i ogólne warunki ubezpieczenia, które zawierają m.in. informację, w jakich sytuacjach odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona.

5. Nie chcesz płacić za czyjeś błędy? Dokładnie obejrzyj samochód!

Przed wypożyczeniem auta dokładnie je obejrzyj i zgłoś pracownikowi wypożyczalni ewentualne usterki. Jeśli chcesz być pewien, że nie będziesz odpowiadał za czyjeś błędy, zrób zdjęcia samochodu przed wynajmem. Jakie uszkodzenia warto zgłosić pracownikowi?

 • porysowane szyby,
 • poplamioną tapicerkę,
 • zadrapania i odpryski lakieru.

To jednak nie wszystko – w razie kontroli Policji to Ty jako kierowca (a nie wypożyczalnia) odpowiadasz za:

 • nieprawidłowy poziom płynów,
 • ewentualne braki oświetlenia,
 • nieprawidłowy poziom bieżnika w oponach,
 • brak podstawowego wyposażenia samochodu: trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy.

Dlatego na te elementy także musisz zwrócić uwagę, decydując się na wynajem samochodu.

6. Staż za kierownicą

Niestety, studenci pierwszych lat i świeżo upieczeni kierowcy nie będą zadowoleni, ponieważ zazwyczaj wypożyczalnie wymagają, by kierowca:

 • osiągnął odpowiedni wiek (zwykle 21 lat),
 • miał określony staż za kierownicą (rok lub 2 lata).

Ograniczenia te wiążą się z niechlubnymi statystykami, z których wynika, że najwięcej wypadków powodują osoby młode i niedoświadczone. Nawet jeśli wypożyczalnia zgadza się na wynajem samochodu osobie, która dopiero niedawno ukończyła 18 lat i zdała prawo jazdy, opłata może być znacznie wyższa niż w przypadku kierowców z większym stażem.

7. Kto odpowiada za uzupełnienie baku?

By nie narazić się na niepotrzebne i dodatkowe opłaty, sprawdź w umowie, kto odpowiada za napełnienie baku. Zazwyczaj wypożyczalnie stosują dwie regulacje:

 • otrzymujesz pełny bak i masz obowiązek zatankować auto przed zwróceniem do wypożyczalni,
 • nie musisz tankować, ale płacisz wypożyczalni za wykorzystane paliwo.

Dla Twojego portfela znacznie lepsza jest pierwsza opcja – jeśli sam masz obowiązek zatankować, możesz wybrać stację z najniższą ceną za litr paliwa. Jeśli to wypożyczalnia napełni bak, dodatkowo dolicza tzw. koszty operacyjne, za które zapłacisz Ty. Jest o co walczyć, ponieważ opłata może być zwiększona nawet o 2 złote na litrze paliwa!

8. Kiedy i gdzie powinieneś oddać auto?

Wybierasz wynajem auta w wypożyczalni, która ma kilka oddziałów? Zwróć uwagę, czy możesz bezpłatnie zwrócić auto w innym oddziale i w jakich godzinach pracuje wypożyczalnia. Jeśli zwrócisz samochód poza wyznaczonymi godzinami, możesz zostać obciążony wyższą opłatą, dlatego nie warto się spóźniać, ale należy sprawdzić, jakimi zasadami kieruje się dana firma.

Już wiesz, na co zwrócić uwagę, stawiając na wynajem auta zarówno na weekend, jak i na wakacje, w Polsce czy za granicą. Nie daj się zwieść niskim cenom i wyjątkowym okazjom. Dokładnie przeczytaj umowę, by wiedzieć, jakie konsekwencje możesz ponieść. Wykup dodatkowe ubezpieczenie, a ochronisz siebie i… swój portfel!