1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> 7 porad jak wynająć samochód za granicą
5 porad, jak korzystnie wynająć samochód na weekend
10 kwietnia 2019
Czy warto wynająć samochód na wakacje?
31 maja 2019
Show all

7 porad jak wynająć samochód za granicą

Wynajem samochodu za granicą to wiele korzyści – można zaoszczędzić cenny wakacyjny czas, a także dotrzeć do miejsc, do których nie dojeżdżają lokalne środki komunikacji miejskiej. By jednak wynająć samochód w obcym kraju w sposób bezpieczny i zapewnić sobie odpowiedni środek transportu, warto wiedzieć, jak to zrobić i na co zwracać uwagę. Jeśli nie chcesz zostać oszukany, poznaj 7 porad Partner Cars, jak wynająć samochód za granicą.

Wynajem samochodu za granicą – dlaczego warto?

Brak własnego pojazdu to jedna z uciążliwości, na którą napotykają osoby decydujące się na zagraniczny wyjazd samolotem. Można go jednak rozwiązać, wybierając korzystny wynajem samochodu za granicą. Dlaczego warto? Ponieważ w ten sposób:

  • oszczędzamy czas,
  • jesteśmy niezależni od lokalnych środków transportu,
  • możemy samodzielnie zaplanować trasę przejazdu i atrakcje,
  • zwiedzimy nawet oddalone od siebie rejony danego kraju.

W wielu przypadkach wynajem samochodu za granicą to jedyna opcja, zwłaszcza jeśli jedziemy do krajów o słabo rozwiniętej infrastrukturze miejskiej, np. na Islandię. Jak jednak przygotować się do takiego wynajmu, by czuć się bezpiecznie?

1. Szukaj auta do wypożyczenia jeszcze przed wyjazdem

Chcesz mieć pewność, że wynajem samochodu za granicą będzie opłacalny? Wystarczy, że jeszcze przed wyjazdem poszukasz najlepszej oferty. Skorzystaj z wyszukiwarek, które prezentują ceny z różnych wypożyczalni – dzięki temu już na wstępnym etapie będziesz mógł zorientować się, ile pieniędzy na karcie kredytowej musisz przeznaczyć na wynajem auta za granicą.

2. Wynajem samochodu za granicą – pamiętaj o niezbędnych dokumentach

Wynajem samochodu za granicą wymaga od nas posiadania stosownych dokumentów. Jednym z nich jest z pewnością prawo jazdy, czasem międzynarodowe, które potwierdza uprawnienia do kierowania samochodem. Warto mieć też ze sobą dowód tożsamości – dowód osobisty lub paszport, oraz pieniądze na karcie kredytowej, ponieważ większość wypożyczalni blokuje na niej środki. Przed wyjazdem sprawdźmy, czy dana wypożyczalnia samochodów wymaga odpowiedniego:

  • wieku,
  • stażu za kierownicą.

Jeśli dokładnie zweryfikujesz wszelkie wymagania stawiane przez daną firmę, będziesz mógł być pewien, że otrzymasz upragniony pojazd na wynajem.

3. Cena, czyli ile kosztuje wynajem auta za granicą?

Nie chcesz wydać majątku na wynajem samochodu za granicą? Niestety musisz poświęcić na ten cel dość sporo pieniędzy. Wypożyczenie auta zazwyczaj nie jest tanie, a jego cena zależy od:

  • lokalizacji – na Islandii wypożyczenie auta może Cię kosztować nawet kilka tysięcy,
  • wielkości i wyposażenia samochodu – zazwyczaj im większe i bardziej komfortowe auto, tym wyższe koszty jego wynajmu,
  • terminu wyjazdu – w “sezonie wakacyjnym” i w weekendy opłata może być wyższa,
  • terminu rezerwacji auta – im szybciej je zarezerwujesz, tym mniej możesz zapłacić,
  • miejsce wynajmu – np. wypożyczanie auta na lotnisku, tam cena może być nieco wyższa.

4. Bezpieczny wynajem samochodu za granicą tylko z ubezpieczeniem

Decydując się na wynajem samochodu za granicą, zweryfikuj, jakie ubezpieczenie posiada dany pojazd. Sprawdź także, czy obowiązuje tzw. udział własny w szkodzie (z ang. excess) i od jakich zdarzeń samochód zostaje ubezpieczony. W niektórych przypadkach opłaca się dopłacić  za dodatkowe ubezpieczenie i mieć pewność że pojazd jest w pełni ubezpieczony.

5. Szukaj wypożyczalni, w której oddasz zatankowany samochód

Stawiając na wynajem samochodu za granicą, warto sprawdzić, czy oddajemy samochód z pełnym bakiem, czy z pustym. Wbrew pozorom korzystniejsza jest ta pierwsza opcja. Dlaczego? Ponieważ wypożyczalnia blokuje środki na zatankowanie brakującego paliwa na naszej karcie kredytowej. Kwota ta jest znacznie wyższa niż ta, którą wydalibyśmy na benzynę czy olej napędowy na stacji benzynowej. W ten sposób wypożyczalnia dodatkowo zarabia – – najprawdopodobniej zostanie również doliczona dodatkowa opłata za obsługę.

6. Dodatkowe ograniczenia

Wypożyczając auto za granicą, sprawdź:

  • czy obowiązuje Cię limit kilometrów,
  • czy możesz przekroczyć granicę danego państwa,
  • w jakich godzinach pracuje wypożyczalnia i czy za zwrot pojazdu poza godzinami otwarcia zostaniesz obciążony dodatkową opłatą.

7. Obejrzyj auto przed podpisaniem umowy

Razem z umową powinieneś dostać wykaz usterek w konkretnym pojeździe (protokół przekazania pojazdu). By się jednak odpowiednio zabezpieczyć, należy obejrzeć samochód przed podpisaniem umowy i zweryfikować, czy auto nie posiada dodatkowych uszkodzeń, np.:

  • zadrapań lakieru,
  • pękniętych szyb,
  • zabrudzonej tapicerki.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, które nie zostały ujęte w stosownym dokumencie, zgłoś je obsłudze firmy.

Wynajem samochodu za granicą nie musi być trudny – możesz się o tym przekonać, jeśli skorzystasz z 7 najważniejszych porad od Partner Cars. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na wakacje w Europie, czy poza nią, bądź uważny, dokładnie porównuj konkretne oferty i przygotuj odpowiednią ilość pieniędzy.