1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> Jak bezpiecznie jeździć zimą? Poradnik dla kierowców
Jak przygotować samochód do zimy
Jak przygotować samochód do zimy? 5 elementów, o których musisz pamiętać.
3 grudnia 2019
Wynajem auta zimą – co musisz wiedzieć?
Wynajem auta zimą – co musisz wiedzieć?
11 lutego 2020
Show all
jak przygotować samochód do zimy

Jak bezpiecznie jeździć zimą? Poradnik dla kierowców.

Niskie temperatury nadeszły, a Ty wciąż nie wiesz, jak jeździć zimą, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym? Czas nadrobić zaległości i poznać zasady dla początkujących kierowców. Bezpieczna jazda zimą to podstawa, ale jak jeździć w zimie w praktyce? Poznaj nasze wskazówki! 13 porad od Partner Cars sprawi, że będziesz czuł się bezpiecznie nawet w ekstremalnych warunkach.

1. Bezpieczny samochód to sprawny samochód!

Gdy temperatura spada poniżej 7 stopni, musisz wymienić opony na zimowe. Mieszanka, z której są wykonane, wykazuje lepszą przyczepność do śliskiej, mokrej, oblodzonej i zaśnieżonej drogi. Warto także sprawdzić stan hamulców oraz uzupełnić płyny eksploatacyjne, zwłaszcza płyn do spryskiwaczy oraz płyn do chłodnic.

2. Wstawaj wcześniej i przygotuj auto do jazdy!

Jak jeździć zimą, by czuć się bezpiecznym? Przede wszystkim trzeba zadbać o sprawne auto i dodatkowe akcesoria oraz chemię samochodową. Jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem garażu ani samochodu z podgrzewaną szybą oraz lusterkami, to niestety, ale czeka Cię wcześniejsza pobudka, by przygotować auto do jazdy, czyli odśnieżyć je i zlikwidować oblodzenie z szyb. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na odmrażacz zamiast skrobaczki lub ewentualnie zainwestować w specjalną matę na przednią szybę, która uchroni ją od zamarzania wody w trakcie nocnych mrozów.

3. Delikatnie ruszaj i hamuj, bez gwałtownych ruchów!

Bezpieczna jazda zimą to także odpowiednie ruszanie, hamowanie oraz wchodzenie w zakręty. Jeśli droga jest oblodzona albo pokryta śniegiem, pamiętaj, by:

  • nie dodawać gazu na zakrętach,
  • szybciej zmieniać biegi, unikając wysokich obrotów silnika,
  • delikatnie hamować i ruszać (najlepiej silnikiem).

Jeśli masz problemy z ruszeniem na oblodzonej lub śliskiej drodze, to możesz ruszyć bez dodawania gazu albo od razu wrzucić drugi bieg. Warto ruszać na półsprzęgle, bez mocnego wciskania pedału gazu, gdyż koła zabuksują, a my dalej będziemy stać w miejscu.

4. Jak jeździć zimą? Z odpowiednim przygotowaniem!

Jeśli jesteś początkującym kierowcą, który niedawno odebrał “prawko”, i nie miałeś kiedy przygotować się do bezpiecznej jazdy zimą, to warto to zrobić na własną rękę. W jaki sposób? Możesz wykorzystać parking supermarketu, który w niedziele niehandlowe będzie prawdopodobnie całkowicie pusty, i sprawdzić, jak auto zachowuje się na oblodzonej powierzchni poprzez dodawanie gazu i gwałtowne hamowanie. W ten sposób bezpiecznie przetestujesz swoje umiejętności i przygotujesz się do trudnych warunków w prawdziwej trasie.

5. Zwróć uwagę na koleiny

Zalegający na poboczach i drogach śnieg może być problemem, zwłaszcza wówczas, jeśli musimy minąć się z innym kierowcą nadjeżdżającym z naprzeciwka. Nie zjeżdżajmy wówczas skrajnie na prawo, ponieważ jeśli wjedziemy w koleiny, możemy wpaść w poślizg i niechcący spowodować wypadek.

6. Jak pokonywać zakręty?

Pokonywanie zakrętów zimą rządzi się swoimi prawami. Należy wcześniej niż latem wyhamować i zmienić bieg, by nie robić tego w trakcie pokonywania zakrętu. Nie wolno też jeździć na luzie. Należy unikać gwałtownych ruchów kierownicą oraz takiego samego wciskania pedału gazu i hamulca, co pozwoli nam uchronić się przed poślizgiem. Gazu najlepiej dodać dopiero na prostej drodze, po wyjściu z zakrętu.

7. Hamuj wcześniej i delikatniej

Bezpieczna jazda zimą wymaga zachowania większego odstępu od poprzedzającego nas auta, ponieważ droga hamowania wydłuża się nawet kilkukrotnie. Dlatego też hamuj wcześniej i delikatniej, zwracając także uwagę na auta za sobą, patrząc w lusterka. W zimowych warunkach szczególnie skuteczne jest hamowanie silnikiem, czyli poprzez redukcję biegów.

8. Dowiedz się, jak zmieniać pas

Jeśli drogi są zupełnie czarne, ale pomiędzy pasami zalega śnieg, który naniosły inne pojazdy, musisz uważać przy wyprzedzaniu i zmianie pasa. Jeśli z dużą prędkością wjedziesz na taki fragment drogi, możesz wpaść w poślizg. Dlatego też pas zmieniaj stopniowo – najpierw wjeżdżając na niego lewymi kołami, a następnie prawymi.

9. Jak parkować zimą?

Jeśli chcesz ułatwić sobie poranny wyjazd do pracy, to parkuj w taki sposób, by wyjeżdżać przodem. Nawet jeśli spadnie śnieg, to auto z napędem z przodu wyjedzie łatwiej, niż wówczas, gdybyś zaparkował odwrotnie.

10. Zapobiegaj przymarzaniu wycieraczek

Wycieraczki pozostawione na wilgotnej szybie w razie przymrozku z pewnością przymarzną. Jeśli chcesz tego uniknąć, a przy okazji zadbać o stan piór, odchyl je dnia poprzedniego od szyby.

11. Bezpieczna jazda zimą tylko z czystą szybą!

Z nieba leci delikatny śnieg, a wycieraczki tylko go rozmazują, pogarszając widoczność? Nie ruszaj z domu bez płynu do spryskiwaczy, który skutecznie usunie śnieg i poprawi widoczność w trudnych warunkach. Warto wozić w bagażniku także płyn do mycia szyb oraz niewielką saperkę, dzięki której zlikwidujesz śnieg pod kołami, by ułatwić sobie wyjazd z miejsca parkingowego.

12. Jak uniknąć poślizgu?

Obawiasz się poślizgu? Postaw na nieco większy i cięższy samochód, który lepiej trzyma się drogi, lub auto z napędem 4×4. Jeśli jednak nie masz w planach wymiany samochodu, możesz zatankować bak do pełna.

13. Zapomnij o jeździe na luzie

Bezpieczna jazda zimą wyłącza jazdę „na luzie”. Dlaczego? Ponieważ w sytuacji, gdy nie ma żadnego biegu, koła kręcą się bezwładnie i tracimy panowanie nad samochodem.

Wyjeżdżasz w góry, ale Twoje auto nie jest do tego odpowiednio przygotowane? Szukasz samochodu idealnego na trudne warunki drogowe? Wypożyczalnia samochodów Partner Cars oferuje nie tylko możliwość wynajęcia odpowiedniego pojazdu na określony czas, ale także wypożyczenie łańcuchów, o których nie możesz zapomnieć, wybierając się na zimowy wyjazd.