1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> Uszkodzenie wynajętego samochodu – Co zrobić po stłuczce?
Wypożyczonym autem za granicę – wszystko, co musisz wiedzieć
4 września 2019
wynajem busa
Kiedy przydaje się wynajem busów?
21 października 2019
Show all
uszkodzony samochód

Uszkodzenie wynajętego samochodu – Co zrobić po stłuczce?

Chcesz wypożyczyć auto? Zanim się na to zdecydujesz, dowiedz się, jak zachować się sytuacji, gdy nastąpi uszkodzenie wynajętego samochodu i co zrobić w razie stłuczki lub wypadku. Bo choć wynajem samochodów to bardzo wygodna opcja, może wiązać się z odpowiedzialnością, jeśli nie będziemy stosować się do regulaminu i zasad określonych przez firmę wynajmującą auto. Co zrobić zatem, gdy nastąpi szkoda w wynajętym samochodzie?

Ubezpieczenie OC – podstawowa ochrona w razie wystąpienia szkody

Szkoda w wynajętym samochodzie może nastąpić z różnych powodów, zarówno z naszej winy, jak i z winy innego kierowcy. Uszkodzenie wynajętego samochodu wynikające z działań osób trzecich nie rodzi dla nas negatywnych konsekwencji – wypożyczalnie zazwyczaj mają pełen pakiet ubezpieczeń, który chroni ich w takich sytuacjach. Również w wypożyczalni Partner Cars otrzymujesz pojazd z pakietem ubezpieczeń w cenie.

Jeśli wina leży po stronie innego kierowcy, to z OC sprawcy pokrywane są zarówno szkody w pojeździe, jak i wynikające z uszczerbku na zdrowiu uczestników zdarzenia.

Co zrobić w razie kolizji lub wypadku wynajętym samochodem?

Niezależnie od tego, czy poruszasz się samochodem własnym, czy wypożyczonym, Twoim obowiązkiem w razie kolizji lub wypadku jest zadbanie o bezpieczeństwo uczestników zdarzenia. Następnie możesz zastanawiać się, co dalej. Jeśli poruszałeś się autem z wypożyczalni, zrezygnuj ze spisywania oświadczenia o odpowiedzialności – lepiej wezwij na miejsce Policję, która ustali przebieg całego zdarzenia. Policjanci sporządzają protokół lub notatkę służbową, która stanowi podstawową dokumentację dla ubezpieczyciela. O zaistniałym zdarzeniu poinformuj pracowników wypożyczalni, którzy powiedzą CI, co powinieneś zrobić w dalszej kolejności.

Kto odpowiada za szkody w przypadku kolizji wynajętym samochodem?

W zależności od sytuacji za szkody powstałe w wypożyczonym samochodzie może odpowiadać nie tylko ubezpieczyciel, ale także wypożyczalnia lub wynajmujący. Zakres odpowiedzialności  w przypadku szkody /zdarzenia drogowego jest opisany zazwyczaj w Umowie najmu lub Regulaminie najmu.

Chcesz być spokojny? Postaw na dodatkowe ubezpieczenie

Jako wynajmujący odpowiadasz również za zdarzenia losowe lub sytuacje, w których nie da się ustalić sprawcy. Jeśli wrócisz na parking, a na lakierze znajdzie się rysa lub wgniecenie spowodowane przez innego kierowcę, którego tożsamości nie można ustalić, to Ty możesz ponieść konsekwencje. Jeśli zależy Ci, by uchronić się od odpowiedzialności za takie zdarzenia losowe, zapytaj pracowników wypożyczalni o możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Jego koszt wynosi zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dzień, ale wydatek ten może nas uchronić przed znacznie większymi konsekwencjami finansowymi wynikającymi z uszkodzeń w wynajętym samochodzie. Zakup dodatkowego ubezpieczenia rekomenduje wypożyczalnia samochodów Partner Cars, która oferuje wynajem w pełni ubezpieczonych:

  • samochodów osobowych oraz dostawczych,
  • vanów oraz busów.

Nie zapomnij, by dokładnie przeczytać umowę, regulamin wypożyczalni oraz ogólne warunki ubezpieczenia, dzięki którym dowiesz się, jakie są zasady wypłaty odszkodowania i jakie sytuacje wyłączają odpowiedzialność zakładu ubezpieczeniowego.