1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> O czym pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni?
Wynajem długoterminowy dla firm – idealne rozwiązanie
22 września 2018
Wynajem długoterminowy auta czy leasing – co lepsze?
12 marca 2019
Show all

O czym pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni?

Wynajmując samochód wszyscy zajmują się wyborem modelu samochodu czy załatwianiem niezbędnych formalności, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przy jego oddawaniu również należy wywiązać się z kilku rzeczy. Nie są one skomplikowane, jednak jeśli o nich zapomnimy, możemy ponieść konsekwencje finansowe. O czym należy pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni?

Wypożyczanie samochodu w Polsce

Wynajem samochodów zarówno ten krótko i średnio, jak i długoterminowy cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Korzystają z niego osoby prywatne, gdy jadą na wakacje, przeprowadzają się, mają auto u mechanika lub po prostu wybrały takie rozwiązanie zamiast kupowania auta na kredyt. Równie chętnie decydują się na niego firmy, udając się na spotkania biznesowe czy kompletując swoją flotę samochodową. Zasady wynajmu są w większości przypadków dobrze wszystkim znane, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda oddawanie samochodu do wypożyczalni.

Zwrot auta, czyli protokół zdawczo-odbiorczy

Niezależnie od tego, czy wynajęliśmy samochód na jeden dzień, dwa tygodnie czy kilka miesięcy – podstawą wydania i zwrotu każdego auta w niemal wszystkich wypożyczalniach jest protokół zdawczo-odbiorczy. Są w nim wyraźnie wyszczególnione wszystkie wymagania odnośnie stanu zwracanego pojazdu.

Zawiera również dokładne informacje o tym, czy samochód musi być zwrócony z pustym czy pełnym bakiem oraz kto odpowiada za czystość zwracanego pojazdu – Klient czy wypożyczalnia. Najczęściej jednak obowiązuje zasada, że auto powinno wrócić do firmy wynajmującej w takim samym stanie, w jakiej z niej wyjechało – czyli przeważnie z pełnym bakiem i dokładnie posprzątane. Za zwrot niezatankowanego auta, które wymaga mycia i odkurzania, najczęściej doliczane są dodatkowe opłaty.

Wszystko zależy od konkretnego protokołu zdawczo-odbiorczego, który podpisaliśmy przy wypożyczaniu auta. Dlatego na kilka dni przed jego zwrotem należy jeszcze raz przejrzeć wszystkie dokumenty dotyczące wynajmu.

A co z ewentualnymi szkodami?

Przeważnie nie myślimy o tym wynajmując samochód, ale odbierając go z wypożyczalni warto dokładnie go obejrzeć, zwrócić szczególną uwagę na ewentualne uszkodzenia i jeśli są, przypilnować tego, aby zostały one wpisane do protokołu. Jedynie w taki sposób jesteśmy w stanie wykazać później, że uszkodzenia nie powstały w trakcie eksploatowania auta przez nas i że nie jesteśmy za nie odpowiedzialni. Najczęściej nie jest to zła wola wypożyczalni – często się zdarza, że poprzedni Klient czegoś nie zauważył lub celowo nie poinformował o uszkodzeniach, oddając pojazd.

Oczywiście, podczas procedury zwrotu dochodzi do szczegółowych oględzin każdego pojazdu. Jeśli zauważone zostaną jakieś usterki czy uszkodzenia, Klient będzie musiał ponieść dodatkowe koszty z ubezpieczenia lub własnych pieniędzy. Mimo wszystko takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko.

Podczas wynajmu samochodu należy po prostu pamiętać, żeby traktować wypożyczone auto tak dobrze, jak swoje własne, a nawet trochę lepiej, i wszystko będzie w porządku.