1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> Wynajem długoterminowy auta czy leasing – co lepsze?
O czym pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni?
16 października 2018
5 porad, jak korzystnie wynająć samochód na weekend
10 kwietnia 2019
Show all

Wynajem długoterminowy auta czy leasing – co lepsze?

Wiele firm zastanawia się, jakie rozwiązanie jest dla nich korzystniejsze: długoterminowy wynajem auta czy leasing? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji danej firmy. By podjąć właściwą decyzję, trzeba poznać różnice, jakie dzieli leasing i wynajem długoterminowy aut. O nich, a także o wadach i zaletach wynajmu długoterminowego oraz leasingu w dzisiejszym wpisie na Partner Cars.

Wynajem auta czy leasing – oto jest pytanie

Prowadzisz swoją firmę? Szukasz sposobu na pozyskanie komfortowego, nowoczesnego i bezpiecznego auta bez ponoszenia nadmiernych kosztów? Zastanawiasz się, co jest bardziej opłacalne: leasing czy długoterminowy wynajem samochodu? Dziś odpowiemy na to pytanie, przedstawiając, na czym polegają leasing oraz wynajem długoterminowy, a także różnice, które je dzielą.

Leasing a wynajem długoterminowy – różnice

Czym jest wynajem długoterminowy, a czym leasing? Pierwsza umowa zakłada, że najemca nie kupuje auta na własność, tylko płaci innej firmie za możliwość korzystania z auta będącego w ofercie wynajmującego. Cel leasingu jest zbliżony – zakłada użytkowanie samochodu bez jego kupna. Podstawowa różnica pomiędzy wynajmem długoterminowym samochodów a leasingiem polega na tym, że  przypadku leasingu, po zakończeniu trwania umowy, zazwyczaj następuje wykup auta za cenę znacznie niższą od rynkowej. Z kolei najem długoterminowy nie zakłada takiej opcji, częściej następuje zawarcie kolejnej umowy najmu, dotyczącej innego lub tego samego samochodu. Co więcej, opłata miesięczna w przypadku wynajmu długoterminowego może być znacznie niższa. Dlaczego? Ponieważ jest to opłata za korzystanie z samochodu, powiększona o marżę wynajmującego, podczas gdy rata leasingowa zakłada dodatkowo spłatę wartości auta. Co jeszcze odróżnia oba rozwiązania prawne i pozwala odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze: długoterminowy wynajem auta czy leasing ?

  • opłata wstępna, której nie ma przy wynajmie długoterminowym, a często występuje w przypadku leasingu;
  • czas trwania umowy: wynajem zazwyczaj zakłada umowy maksymalnie 2-letnie, leasing nawet 6- i 7-letnie;
  • usługi dodatkowe – są wliczone w cenę wynajmu; są to np. ubezpieczenie, serwis, wymiana opon; to istotna przewaga wynajmu nad leasingiem.

Leasing czy wynajem samochodu – korzyści z wynajmu

Co jest lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy samochodu? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co ceni sobie dany przedsiębiorca. Najem długoterminowy ma swoje zalety, takie jak:

  • możliwość zaliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu (tak samo jak w leasingu);
  • przewidywalność kosztów – z góry wiadomo, ile będzie wynosiła opłata, można taki kosz zaplanować;
  • komfort i wygoda – auto jest serwisowane przez zewnętrzną firmę i ubezpieczone, dlatego przedsiębiorca nie musi się o nic martwić;
  • możliwość otrzymania samochodu zastępczego w razie awarii wynajmowanego pojazdu;
  • brak obciążenia kredytowego – wynajem auta nie jest traktowany przez banki jako obciążenie kredytowe.

Długoterminowy wynajem auta czy leasing – co jest bardziej opłacalne i dla kogo?

Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy mają swoich zwolenników i przeciwników. Wynajem długoterminowy jest atrakcyjny dla tych przedsiębiorców, którym nie zależy na wykupie auta po zakończeniu trwania umowy. Co więcej, atrakcyjny cennik wynajmu długoterminowego sprawia, że miesięczna opłata jest znacznie niższa od raty leasingowej. Istotnym atutem jest także wygoda i komfort użytkowania – wszelkie formalności musi spełnić wynajmujący, jako właściciel samochodu. Tym samym pytanie, co będzie lepsze: wynajem auta czy leasing nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych preferencji danej firmy. Wynajem jednak z pewnością zadowoli tych, którzy nie chcą martwić się o eksploatację auta. Dlaczego wynajem długoterminowy stał się w ostatnich latach popularny? Ponieważ pozwala zoptymalizować koszty posiadania floty w firmie i pozyskać nowoczesne, komfortowe i bezpieczne samochody bez konieczności ponoszenia kosztów utrzymania pojazdu na co dzień. A Ty na co postawisz: wynajem auta czy leasing?