1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> Wynajem długoterminowy dla firm – idealne rozwiązanie
Wynajem samochodu na ferie zimowe
18 września 2018
O czym pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni?
16 października 2018
Show all

Wynajem długoterminowy dla firm – idealne rozwiązanie

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i szukasz korzystnego sposobu na powiększenie swojej floty samochodowej? Poznaj wszystkie zalety wynajmu długoterminowego dla firm i przekonaj się, że takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla Ciebie!

Flota pojazdów dla Twojej firmy

Kontrolowanie kosztów firmy to jeden z najbardziej istotnych czynników efektywnego zarządzania. Dotyczy nie tylko kosztów wyposażenia czy samego utrzymania biura, ale również zakupów pojazdów dla przedsiębiorstwa. Firmy mają w tym zakresie wiele możliwości wyboru. Najczęściej jednak właściciele przedsiębiorstw decydują się na leasing. Równie popularny jest kredyt lub własny zakup ze względu na wewnętrze ustalenia firmy czy przyzwyczajenia właścicieli. Od niedawna na rynku pojawił się także wynajem długoterminowy i powoli w swojej popularności dorównuje leasingowi.

Wynajem długoterminowy a leasing – różnice

Kiedyś wynajem długoterminowy był dostępny jedynie dla dużych firm, które miały więcej niż dwadzieścia samochodów w swojej flocie. To właśnie dlatego przedsiębiorcy z małych lub średnich firm, decydowali się na leasing – nie było dla nich żadnej innej, korzystnej opcji. Obecnie dzięki zmianie przepisów prawnych wynajem długoterminowy stał się dostępna na polskim rynku również dla nich.

Obydwie propozycje są do siebie bardzo podobne, ponieważ firma nie nabywa samochodu na własność, płacąc przedsiębiorstwu wynajmującemu za użytkowanie jednego z należących do niego pojazdów. Miesięczna rata obejmuje nie tylko sam wynajem, ale także kompleksową obsługę auta przez firmę zewnętrzną. Właściciel nie będzie musiał się martwić bieżącym serwisowaniem oraz ubezpieczeniem samochodu – są to niewątpliwe zalety obydwóch rozwiązań.

Zasadniczą kwestią, która różni wynajem długoterminowy i leasing jest brak możliwości wykupienia samochodu, w momencie zakończenia umowy. W przypadku wynajmu pojazd jest zwracany zewnętrznej firmie. Właściciel nie musi się więc zajmować procesem sprzedaży auta.

Wynajem długoterminowy coraz bardziej popularny

Tak, jak było to wcześniej wspomniane, wynajem długoterminowy jest obecnie przeznaczony dla wszystkich firm, bez względu na jej wielkość, dochód czy ilość zatrudnionych pracowników. Aby dane przedsiębiorstwo mogło zacząć korzystać z takiego rozwiązania wystarczy, że korzysta już z co najmniej jednego samochodu.

Dla niewielkich firm może być to nawet dużo bardziej korzystne. Nie będzie ona musiała wyznaczać osobę odpowiedzialną za zarządzanie flotą pojazdów, ponieważ wszystkie obowiązki, które są związane z opieką nad autami, zostają przeniesione na firmę zewnętrzną. To sprawia, że wszystkie firmy chętnie decydują się na wynajem długoterminowy, nawet te niewielkie, które dotychczas wybierały leasing. Jakie jeszcze korzyści może dać Twojej działalności gospodarczej długoterminowy wynajem samochodów?

Zalety wynajmu długoterminowego

Decydując się na wynajem długoterminowy, obniżysz podstawę do opodatkowania, ponieważ wszystkie koszty wynikające z utrzymania samochodu będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu dla firmy.

Jest to także jeden z najbardziej korzystnych sposobów finansowania. W przeciwieństwie do kredytu, wynajem długoterminowy nie obciąża bilansu firmy. Jeśli przykładowo chciałaby ona wziąć pożyczkę, jej bilans zaprezentuje się dużo lepiej, więc w rezultacie korzystniej zostanie określona jej zdolność kredytowa.

Długoterminowo można także wynająć samochód, na który normalnie firma nie mogłaby sobie pozwolić. Dzięki temu poprawi się wizerunek firmy. Samochód jest także świetnym nośnikiem reklamy. Nowy, piękny i bezpieczny pojazd dodatkowo zmotywuje pracowników, którzy będą nim jeździli.

Kolejną, ogromną korzyścią wynikającą z wynajmu długoterminowego są stałe i przewidywalne koszty. Miesięczna rata uwzględnia również koszty ubezpieczenia, Assistance oraz serwisu, dzięki czemu Twoja firma nie poniesie niespodziewanych wydatków, które utrudnią jej prawidłowe działanie.

Dodatkowym plusem są pojazdy zastępcze, które otrzyma firma w przypadku awarii samochodu wypożyczonego. Właściciel firmy nie jest zobligowany do wniesienia opłaty wstępnej, choć może to zrobić. W praktyce oznacza to, że nie musi on posiadać żadnego wkładu własnego.

Podsumowując…

Wynajem długoterminowy będzie odpowiedni dla właścicieli firm, którzy przede wszystkim cenią sobie wygodę i jasne sytuacje. Stała rata miesięczna pokrywa wszelkie opłaty, wynikające z użytkowania pojazdu (z wyłączeniem kosztów paliwa) – daje to pewność, że nagle nic nie obciąży budżetu firmy. Takie rozwiązanie pozwala także na zaoszczędzenie czasu i zasobów wewnętrznych przedsiębiorstwa. Dzięki czemu będzie ona mogła w pełni skupić się na rozwijaniu swojej działalności.