1. Wypożyczalnia Samochodów Partner Cars
  2. >> Blog
  3. >> Wynajem aut dla młodych kierowców – czy wiek jest istotny?
Wynajem auta zimą – co musisz wiedzieć?
Wynajem auta zimą – co musisz wiedzieć?
11 lutego 2020
wynajem auta na weekend
Wynajem auta na weekend – dlaczego warto?
6 marca 2020
Show all

Wynajem aut dla młodych kierowców – czy wiek jest istotny?

Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że młody kierowca to kierowca problematyczny. Czy w związku z tym wynajem auta i młody wiek wzajemnie się wykluczają? Jeśli zastanawiasz się, czy wypożyczalnia samochodów oferuje usługi dla osób od 18 lat, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się, kto może wynająć samochód oraz czy wiek kierowcy rzeczywiście wpływa na warunki wynajmu. Sprawdzimy również, jak wygląda wynajem samochodu i wiek wypożyczającego za granicą.

Kto może wynająć samochód?

Podstawowe wymogi wobec wynajmujących są takie same w większości wypożyczalni samochodów. Osoba, która chce skorzystać z usług wypożyczalni, powinna:

  • przygotować prawo jazdy ważne od minimum 1 roku w kategorii odpowiedniej do wynajmowanego auta,
  • przedstawić aktualny dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • zaakceptować obowiązujący regulamin wypożyczalni.

Czy posiadanie prawa jazdy jest równoznaczne z możliwością wynajmu auta? To, w jakim wieku powinna być osoba, chcąca wypożyczyć auto, zależy przede wszystkim od regulaminu danej wypożyczalni samochodów. Często zdarza się, że miejsca oferujące usługę wynajmu, zwracają uwagę także na doświadczenie kierowcy. Podobnie postępują towarzystwa ubezpieczeniowe, które uzależniają wysokość stawki OC od wieku kierowcy i jego stażu na drodze.

Jak wiek wpływa na warunki wynajmu?

Wynajem auta to duża odpowiedzialność, dlatego w tak wielu wypożyczalniach wiek wynajmującego ma duże znaczenie. Jeśli jesteś osobą poniżej 25 roku życia, to przed zgłoszeniem chęci wypożyczenia samochodu zapoznaj się z obowiązującym w danym miejscu regulaminem. Tam znajdziesz informacje dotyczące tego, jaki jest minimalny wiek w przypadku wynajmu samochodu oraz czy istotne jest Twoje doświadczenie za kierownicą.

W Polsce w wielu wypożyczalniach wynajem auta jest możliwy już w wieku 21 lat. Jest to w dużej mierze podyktowane obawą o niewielkie doświadczenie młodych kierowców oraz – często niesprawiedliwie – pokutującego przekonania o ich lekkomyślności. Wypożyczalnia samochodów może również określić, z jakiej klasy samochodów może korzystać młody wynajmujący.

Jak wygląda kwestia wieku w przypadku wynajmu busów?

Wiemy już, że wynajem samochodu jest uzależniony od wieku kierowcy. Jak wygląda sytuacja w przypadku wynajmu busów? Busem może kierować każda osoba, która posiada ważne prawo jazdy kategorii B. Czy wiek wpływa na warunki wynajmu nie tylko auta, ale i busa? Często możliwość wypożyczenia busa jest dostępna dopiero dla osób powyżej 23 lub 25 roku życia, ale wymagania wobec wynajmujących będą się różnić w zależności od wypożyczalni. Może się jednak okazać, że wynajem busa obowiązują takie same zasady jak w przypadku wynajmu auta.

Czy wiek ma wpływ na koszt wynajmu?

Korzystając z usługi wynajmu samochodu, zwróć także uwagę na to, czy z racji młodego wieku, musisz uiścić dodatkową opłatę. Niektóre wypożyczalnie samochodów mają takie wymagania wobec osób między 18 a 25 rokiem życia, co oczywiście wpływa na ostateczny koszt wynajmu.

Jeśli planujesz wyjazd za granicę i bierzesz pod uwagę wynajem auta, Twój młody wiek także będzie miał wpływ na cenę usługi. W wielu krajach osoby poniżej 25 roku życia są zobowiązane do uiszczenia dodatkowej opłaty. To ważna informacja dla każdego, kto pragnie podróżować samochodem na przykład po Europie i ma ograniczony budżet. Pamiętaj także, że osoba pochodząca z kraju należącego do Unii Europejskiej lub wymienionego w Konwencji Wiedeńskiej, może swobodnie posługiwać się prawem jazdy swojego kraju. W pozostałych przypadkach do wypożyczenia samochodu za granicą uprawnia jedynie międzynarodowe prawo jazdy.

Wypożyczalnia samochodów w Krakowie od 21 lat

Jesteś młodym kierowcą i chcesz wynająć auto? Twój wiek nie stanowi przeszkody, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów w Krakowie Partner Cars. Partner Cars oferuje szeroki wybór aut i przejrzystą umowę dla wszystkich osób, które mają 21 lat lub więcej i posiadają ważne prawo jazdy.